21 lipca br. przypadła 788. rocznica śmierci biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, świątobliwego duchownego i wybitnego męża stanu, który sprowadził do Polski Zakon Ojców Dominikanów. Jego krewny, św. Jacek Odrowąż, zwany Apostołem Północy, został pierwszym polskim dominikaninem, a Kraków był jednym z tych miast Europy północnej, gdzie bracia kaznodzieje w biało-czarnych habitach sprowadzili się najwcześniej. Biskup Iwo został pochowany w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie i jego płytę grobową można do dziś tam oglądać.
W rocznicę śmierci Iwona Odrowąża w kościele Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu za duszę Zmarłego została odprawiona uroczysta (solenna) Msza święta requiem w rycie dominikańskim przy śpiewie chorału gregoriańskiego, a po niej odbył się specjalny obrzęd absolucji przy katafalku z symbolami władzy biskupiej — infułą, stułą, mszałem, kielichem i pateną.
Zakon Dominikański od 1254 r. posiada własny obrządek liturgiczny, zwany rytem dominikańskim. Oprócz własnych tekstów liturgicznych obejmuje on także swoisty repertuar chorału gregoriańskiego, odrębny od powszechnie znanego chorału rzymskiego. Po Soborze Watykańskim II Zakon Dominikański przyjął nowy, powszechny obrządek rzymski (mszał bł. Pawła VI), ale zachowuje także swoją dawną liturgię. Jednakże wczorajsza Msza solenna requiem była wydarzeniem wyjątkowym, gdyż tego rodzaju celebracje odbywają się niezwykle rzadko. W Polsce nie było ich od kilkudziesięciu lat.
W modlitwie za duszę bp. Iwona Odrowąża brali liczny udział uczestnicy warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi, odbywających się obecnie w Licheniu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej wyjątkowej celebracji:
Zdjęcia z dominikańskiej solennej Mszy św. requiem
Nagranie kazania o. Wojciecha Gołaskiego OP, celebransa: