
- To wydarzenie minęło.
Ars Celebrandi 2018
12 lipca 2018 – 19 lipca 2018
690złWarsztaty Ars Celebrandi odbywają się w Licheniu, na terenie największego w naszym kraju sanktuarium maryjnego. Jego centrum stanowi Bazylika Matki Bożej Licheńskiej, a codzienną posługę pełnią tu Księża Marianie.
Zakwaterowanie
Uczestnicy warsztatów mieszkają w domu pielgrzyma Betlejem, jest to najnowszy dom na terenie sanktuarium. Został wybudowany w 2017 roku i zapewnia wysoki standard pobytu. Ogrody otaczające budynek stanowią idealną przestrzeń dla odpoczynku i rekreacji. W domu pielgrzyma znajduje się restauracja i kawiarnia, obok parking dla gości. Wszystkie posiłki w ramach wyżywienia uczestników są podawane w jadalni domu pielgrzyma. Kościół, kaplice oraz salki wykładowe znajdują się w bliskim sąsiedztwie domu.
Warsztaty
Codzienne wykłady i zajęcia praktyczne odbywają się w grupach wydzielonych spośród trzech głównych kategorii: warsztatów kapłańskich, ministranckich i muzycznych. Zajęcia są podzielone na bloki przedpołudniowy i popołudniowy. Możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy niektórymi grupami wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności. Można także wziąć udziału w warsztatach Ars Celebrandi bez zapisywania się do jakiejkolwiek z grup (np. celem odbycia prywatnych rekolekcji czy spędzenia czasu na wyciszeniu i modlitwie).
Liturgia
Rytm dnia wyznaczają liczne msze św., nabożeństwa i godziny kanoniczne, sprawowane od wczesnych godzin porannych aż do późnego wieczora. Dzięki życzliwości ks. Kustosza, na codzienne liturgie celebrowane wg. nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, jest przeznaczony na wyłączność kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Korzystamy także z kościoła parafialnego pw. św. Doroty oraz kaplic: Miłosierdzia Bożego, Św. Krzyża, Najświętszego Sakramentu, Mariańskiej oraz Ostrobramskiej. Wszystkie celebracje liturgiczne są publiczne i ogólnodostępne.
Koszt udziału
W roku 2018 koszt udziału w warsztatach wynosi 690zł. W cenię wliczone jest:
– 7 noclegów w domu pielgrzyma Betlejem w pokojach 3 osobowych z łazienkami (Wi-Fi w budynku)
– 3 posiłki dziennie (od kolacji w dniu przyjazdu do śniadania w dniu wyjazdu)
– warsztaty praktyczne prowadzone przez doświadczonych muzyków, ceremoniarzy i kapłanów
– książka warsztatowa zawierająca teksty liturgii i śpiewów
– materiały pomocnicze
Istnieje możliwość wykupienia miejsca w pokoju 2 osobowym za dodatkową opłatą. Szczegółowe opcje wyboru dotyczące noclegów i innych świadczeń znajdują się w formularzu zgłoszeniowym.
Co zabrać na warsztaty?
Księża udający się na warsztaty powinni zabrać ze sobą sutannę, biret, humerał, cingulum, albę i komżę (w miarę możliwości o tradycyjnych krojach i z naturalnych materiałów) oraz stuły w kolorach: białym, zielonym, czerwonym i fioletowym. Można przywieźć także własny Mszał rzymski (optymalnie 1962 lub starszy), Collectio Rituum lub inny rytuał zawierający teksty obrzędów sakramentów i sakramentaliów, kielich z płaską pateną oraz wedle uznania inne paramenta liturgiczne.
Ministranci powinni posiadać własną sutannę oraz komżę. Do posługi niezbędna będzie również biała koszula, czarne spodnie i buty. Jeśli mamy, to warto zabrać także mszalik z ministranturą.
Na wszystkie przywiezione szaty i paramenta będą przygotowane odpowiednie wieszaki w zakrystii.
Przypominamy, że osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w warsztatach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.